Elektronik Sigara Hakkında Doğru Bilinen 3 Yanlış

By | August 2, 2017

smok-alien-baby-al85-trelektroniksigara-1

Popülaritesi hızla artan bütün endüstriyel ürünler gibi elektronik sigara hakkında da hızla yayılan mitler mevcut. İnternet kullanımının yaygınlaşması, kaynak gösterilmeksizin ya da yeterli araştırma yapılmaksızın dağıtılan bilgilerin kulaktan kulağa dolaşması sonucunda günümüzde pek çok ürün bu gibi mitlerin gölgesinde kalıyor. Elektronik sigara hakkındaki mitler neler, ne kadarı doğru, doğruları neler, yazımızda bunları inceleyeceğiz.

1- Elektronik sigaralar patlar:

Bütün elektronik aletlerin ısındığı tartışılmaz bir gerçek. Enerjinin olduğu yerde, kaybın ve kaybın olduğu yerde de ısınma olması gayet normal. Yaşadığımız dünya, lineer matematik hesaplarına uyamaz ve doğal olarak hiçbir sistem ideal çalışmaz. Soğutma amaçlı kullandığımız klimalardan tutun, büyük küçük herkesin elindeki cep telefonlarına kadar bütün elektronik cihazlar ısınır. Peki ama ısınma sorununun belki de en marjinal boyutta yaşandığı dizüstü bilgisayarlar dahi patlamazken, elektronik sigara nasıl patlar? İnfilak eden elektronik sigaralardan likitlerden yola çıkarak bir genelleme yapmak asla doğru olmaz. Bunun tek açıklaması, kalitesiz malzemedir. Ucuz ve niteliksiz malzeme kullanılarak üretilen ürünler orjinallerine kıyasla çok daha dayanıksız ve güvensiz olacaktır. Yani elektronik sigara likit değil, kalitesiz ürünler risk taşır. Bu durum yalnızca elektronik sigaralar için değil, bütün sistemler için geçerlidir.

2- Elektronik sigara geleneksel sigaradan daha zararlıdır:

Elektronik sigaranın, yapılan bütün ölçümlerde gerek kullanıcısına gerekse pasif içicilerine geleneksel sigaraya kıyasla neredeyse hiçbir zararının olmadığı uzman yorumlarınca sabittir. Ayarlanabilir nikotin oranı ile bağımlılığı düşürmesinin yanı sıra duman salınımı olmayan ürün, aslında kullanıcısını ve pasif içicisini binlerce zehirli kimyasaldan korur. Ek olarak, kül ya da izmarit de üretmez. Yani çevre için dahi daha faydalıdır. Son derece basit bir düzeneğe sahip olan ürün, buharlı bir sigara simülatörüdür. Üstelik karbon monoksit yaymayan ve zifir barındırmayan sağlıklı bir simülatördür.

3- Elektronik sigara geleneksel sigaranın yerini tutamaz:

Bu mit muhtemelen nikotinsiz likitle tanışan kullanıcılar tarafından üretilmiştir. Evet, nikotinsiz elektronik sigara likit tüketmek mümkün, ancak bu sadece bir seçenek. Gerçek şu ki, dileyen kullanıcı nikotin oranını kendine göre ayarlayabilir ve kendisini tatmin edebilir. Yani geleneksel sigaranın yerini tutamamak şöyle dursun, aradığınız ama bir türlü bulamadığınız doyuma dahi erişebilirsiniz. Çünkü neredeyse uçsuz bucaksız bir likit yelpazesinde zevkinizi deneyerek bulabilirsiniz. Sayısız aroma çeşidi ile geleneksel sigaranın sıkıldığınız yanlarının da önüne geçebileceğiniz gibi, eskiden tükettiğiniz geleneksel sigaranın aromasına ve nikotin ayarına sahip bir likit alarak, aynı sigaranın daha sağlıklısı ile elektronik sigaranızın ve yeni hayatınızın tadını çıkarabilirsiniz.